You are currently viewing Pyszna pasta z awokado i jajka dla niemowlaka.

Pyszna pasta z awokado i jajka dla niemowlaka.

Ta pasta z awokado i jajka dla niemowlaka to świetna propozycja na początek przygody z rozszerzaniem diety, jak również smaczna alternatywa na kanapki lub jako uzupełnienie innych posiłków. Sprawdź niżej listę potrzebnych składników oraz przepis na pastę.

Pasta z awokado i jajka dla niemowlaka – składniki

 • 1 jajko ugotowane na twardo
 • 1/2 dojrzałego awokado

Składniki opcjonalne:

 • natka pietruszki lub szczypiorek (opcjonalnie)
 • odrobina soku z cytryny (opcjonalnie)
 • pieprz lub dowolne zioła do smaku (opcjonalnie)

Pasta z awokado i jajka dla niemowlaka – przepis

 • Krok 1: Awokado przekrój na pół usuń pestkę i wydrąż miąższ z połowy awokado.
 • Krok 2: Jajko ugotuj na twardo ok. 10-15 minut. Przestudź i obierz.
 • Krok 3: Do naczynia lub miseczki przełóż składniki i zmiksuj na gładko przy pomocy blendera.
Pasta z awokado i jajka dla niemowlaka BLW.

Alternatywny przepis na pastę z awokado i jajka dla niemowlaka BLW.

Opcjonalnie możesz również przygotować pastę rozgniecioną widelcem. Wszystko zależy od tego na jakim etapie rozszerzania diety jesteście i jaką metodę stosujesz. Możesz również wzbogacić posiłek lub nieco doprawić według własnych preferencji. W tym przypadku sprawdzi się szczypiorek lub natka pietruszki, odrobina soku z cytryny oraz przyprawy takie jak np. pieprz lub wybrane zioła. Wówczas wzbogacisz posiłek i dodasz mu trochę różnorodności. Pamiętaj, że maluchom zgodnie z zaleceniami do roku nie podajemy soli.

Jak podać niemowlakowi pastę z awokado w metodzie tradycyjnej i BLW?

Taką pastę możesz podać maluchowi na wiele sposobów, wszystko zależy od tego jaką metodę rozszerzania diety wybraliście Propozycje podania mogą być następujące:

 • pasta z awokado podana w sposób tradycyjny łyżeczką,
 • jako dodatek do pieczywa,
 • jako deep do maczania kawałków warzyw,
 • jako sos np. do makaronu,
 • do maczania paluszków i jedzenia rączkami w przypadku wyboru metody BLW.

Od kiedy podawać niemowlakowi pastę przygotowaną z awokado i jajka?

Oba produkty dozwolone są od początku rozszerzania diety. Dlatego taki przepis możesz wdrożyć bardzo szybko do Waszego jadłospisu. Musisz jednak pamiętać, że o ile awokado nie powinno wywoływać reakcji alergicznych o tyle jajko jest produktem, który może wywołać silną reakcję uczuleniową. Dlatego wprowadzenie jajka rozpocznij od małych ilości. Istotne również jest, by podawać jajko dobrze ugotowane. W przypadku awokado nie ma konieczności gotowania go na parze ani przyrządzania w jakiś inny sposób. Bez obaw możesz podawać je na surowo.

Jak wybrać odpowiednie, dojrzałe awokado dla niemowlaka?

Przy wyborze awokado powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

 • Kolor awokado pod szypułką: obejrzyj wierzchołek awokado delikatnie zdejmując jego górną czapeczkę. Jeżeli pod spodem zobaczysz zieloną warstwę, oznacza to, że awokado jest dojrzałe. Jeśli pod spodem zobaczysz kolor brązowy możesz spodziewać się, że owoc nie będzie dobry do spożycia
 • Stopień twardości owoców: awokado podczas delikatnego naciśnięcia palcami, powinno lekko uginać się i wracać w pierwotne położenie. Unikaj owoców zbyt twardych oraz zbyt miękkich. Zbyt twarde awokado będzie potrzebowało czasu by dojrzeć, zbyt miękkie może być zepsute, zwłaszcza takie które ma wgniecioną skórkę.
 • Kolor owoców: Unikaj awokado z bardzo ciemną, czarną skórką oraz owoców o niejednorodnym kolorze.

W sklepie możemy spotkać różne odmiany awokado mogą mieć nieco odmienne cechy zewnętrz, Dla przykładu najpopularniejsza odmiana ma ciemną, grubą skórkę a odmiana Fuerte zieloną.

Jak wiesz w kuchni można wiele eksperymentować i do tego szczerze zachęcam. W ten sposób poznasz preferencje smakowe swojego maluszka. Na samym początku przygody rozszerzania diety wystarczy klasyczny dwuskładnikowy przepis na puree. Wraz z kolejnymi etapami eksperymentuj, zmieniaj konsystencje, dodawaj nowe składniki. Zachęcam Cię również do spróbowania domowej nutelli z awokado.

Dodaj komentarz