You are currently viewing Przecier z brokułów dla niemowlaka – przepis

Przecier z brokułów dla niemowlaka – przepis

Przecier z brokułów dla niemowlaka jest bardzo często wybierany jako jeden z pierwszych produktów wprowadzanych podczas rozszerzania diety. Stanowi alternatywę dla marchewki czy też dyni. Brokuł ma specyficzny smak oraz zapach więc reakcja malucha na to nowe warzywo może być zaskakująca. Jeżeli Twoje dziecko nie polubi się z Panem Brokułem od razu to nie zniechęcaj się i za jakiś czas podaj go po raz kolejny, być może już w innej kombinacji z jakimś dodatkiem okaże się smacznym i lubianym składnikiem. Akceptacja nowych smaków to długa droga, czasami potrzebne jest – 10-15 prób podania określonego produktu by maluch zaakceptował ich smak. Początek rozszerzania diety to czas pełen fascynacji, ciekawości, radości, ale też strachu i niepewności. Dlatego też jeśli dopiero zaczynacie Waszą przygodę to sprawdź inne przepisy na pierwsze posiłki dla niemowlaka.

Jak zrobić przecier z brokuła dla niemowlaka

Przecier z brokułów dla niemowlaka – składniki

  • 100 g różyczek brokuła (moga być świeże lub mrożone)
  • Źródło tłuszczu (masło, oliwa, olej nierafinowany np. rzepakowy)
  • Mleko matki, mleko modyfikowane lub woda przegotowana (opcjonalnie)

Przecier z brokułów dla niemowlaka – sposób przygotowania

  • Krok 1: Umyj dokładnie brokuła i podziel na różyczki.
  • Krok 2: Ugotuj brokuła na parze do miękkości. Czas gotowania zależy od wielkości różyczek. Zwykle wystarczy ok 10-15 minut. Możesz również ugotować go w wodzie. Pamiętaj, by wody nie solić.
  • Krok 3: Po przestudzeniu dodaj źródło tłuszczu. Może to być masło, oliwa z oliwek lub olej.
  • Krok 4: Oceń konsystencję i ewentualnie w miarę potrzeby rozrzedź papkę z brokuła dodając mleko modyfikowane, mleko matki lub wodę przegotowaną.
  • Krok 5: Odmierz odpowiednią porcję i podaj maluszkowi. Jeśli to dopiero Wasz początek rozszerzania diety maluch zje zaledwie kilka łyżeczek. W tej sytuacji pozostałą część przełóż do pojemnika i daj do lodówki. Możesz wówczas podać go ponownie w ciągu 24 godzin. Ne zostawiaj na później jedzenia, które miało kontakt ze śliną dziecka.

Czy papkę z brokułów można mrozić?

Oczywiście jeśli chcesz przygotować więcej produktu możesz spokojnie go zamrozić i podać w późniejszym okresie. Niemniej jednak dużo lepsze walory smakowe mają przeciery przygotowywane na świeżo. jak wiadomo, czasami zdarzają się sytuacje awaryjne, więc zawsze warto mieć przygotowane coś w zanadrzu. Poza mrożoną papką z brokułów możesz również zamrozić np. tą papkę z marchewki dla niemowlaka.

Dodaj komentarz