You are currently viewing Pierwsze posiłki dla niemowlaka – przepisy

Pierwsze posiłki dla niemowlaka – przepisy

Jeśli właśnie rozpoczynasz Waszą przygodę z rozszerzaniem diety i poszukujesz przepisów na pierwsze posiłki dla niemowlaka koniecznie zobacz ten artykuł. Znajdziesz w nim informacje jak przygotować proste jedno lub dwuskładnikowe posiłki dla swojego maluszka.

Czy warto samemu przygotowywać pierwsze posiłki dla niemowlaka?

W obecnych czasach dużą wagę przykładamy do tego co trafia na nasz talerz, sprawdzamy wartości odżywcze, staramy wybierać się produkty z lepszym składem. Nic więc dziwnego, że chcesz by rozszerzanie diety Twojego dziecka przebiegało w możliwie jak najlepszy sposób. Dlatego też stawiasz sobie pytanie, czy na początku warto w ogóle samemu przygotowywać posiłki dla malucha, czy może skorzystać z gotowych rozwiązań jakie są w sklepie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bez wątpienia wybierając gotowe rozwiązania zaoszczędzisz swój czas. Jednak plusów przygotowywania domowych przecierów dla maluszka jest o wiele więcej.

Korzyści z przygotowywania pierwszych domowych posiłków dla niemowlaka:

  • Oszczędność – kto z nas w obecnych czasach nie szuka sposobów na zaoszczędzenie. Przygotowywanie domowych posiłków jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Dla przykładu 100 g słoiczek przecieru z marchwi kosztuje ok. 4-5 zł, to praktycznie tyle samo co kilogram świeżego produktu.
  • Różnorodność – wybór słoiczków jednoskładnikowych lub dwuskładnikowych w sklepie jest bardzo ograniczony. Przygotowując pierwsze posiłki w domu możesz proponować różnorodne smaki, przygotowywać dowolne kompozycje i łączyć np. buraka z jabłkiem, czyli coś czego nie znajdziesz na sklepowej półce.
  • Wpływ na konsystencję – w sytuacji kiedy wybierasz tradycyjny model rozszerzania diety możesz szybciej wpływać na konsystencję pokarmów, wielkość grudek, różnorodność faktur. Wybierając metodę BLW samodzielnie możesz zdecydować czy pierwszymi posiłkami będą gładkie przeciery, które maluszek będzie próbował jeść paluszkami lub przy pomocy łyżeczki, czy może jednak kawałki do rączki.
  • Smak – pomimo, że słoiczki wyprodukowane są z tych samych warzyw co domowe przeciery dla niemowlaka to ich smak jednak różni się od jedzenia przygotowywanego bezpośrednio w domu. W związku z czym przyzwyczajenie do smaku sklepowych produktów może skutkować niechęcią i trudnościami z przestawieniem się na domowe jedzenie.
  • Naturalne wartości odżywcze – gotując warzywa na parze i przygotowując posiłki w domu w produktach pozostanie o więcej ważnych dla organizmu składników. Długi proces obróbki termicznej i pasteryzacji gotowych dań dla niemowląt sprawia, że są one często wzbogacane syntetycznymi witaminami.

Przepisy na pierwsze posiłki dla niemowlaka

Zgodnie z polskimi wytycznymi opracowanymi przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci najlepiej rozszerzanie diety rozpocząć od warzyw. Dlatego też to z reguły warzywa wybierane są jako pierwszy posiłek dla niemowlaka. Nie ma znaczenia, czy rozpoczniesz od ziemniaka, brokułów, marchewki czy dyni. Wybór w tym zakresie należy do Ciebie. Kolejność poniższych przepisów na pierwsze posiłki dla niemowlaka jest przypadkowa. Zdecyduj samodzielnie co podasz na początek. Cieszcie się wspólnie tym czasem. Pokaż maluszkowi nieodkryty dotąd świat pełen różnorodnych smaków, zapachów i faktur. Zobacz i wypróbuj poniższe propozycje. Propozycje pierwszych posiłków przeznaczone są w szczególności dla osób, które zdecydowały się na tradycyjny model rozszerzania diety. Oczywiście BLW nie wyklucza w żadnym wypadku papek ani jedzenia łyżeczką, czy tez rączkami. Niemniej jednak w przypadku wyboru metody BLW zazwyczaj pojedyncze składniki warzyw podaje się w całości jako kawałki do rączki.

Przecier z marchewki dla niemowlaka

Jeśli przyjdzie nam się zastanowić jakie warzywo najchętniej jest wybierane przez rodziców jako to pierwsze podczas rozszerzania diety z pewnością większość z nas wskaże marchewkę. Marchewka to warzywo o delikatnym, słodkim smaku. Smaczne i pożywne, zazwyczaj akceptowane przez maluszka od pierwszej łyżeczki. Śmiało, możesz wybrać to warzywo na pierwszy posiłek dla swojego malucha. Pamiętaj tylko, że marchewka może powodować zaparcia. Jeśli wcześniej mierzyliście się z problemami „brzuszkowymi” to lepszą opcją w Waszym przypadku może okazać się np. dynia.

Zobacz przepis na papkę z marchewki dla niemowlaka

Pierwszy przecier z brokułów dla niemowlaka

Brokuł to kolejne warzywo, które często wybierane jest na początku rozszerzania diety. Jego smak i zapach możemy być dla maluszka dużym wyzwaniem. Zwłaszcza, że przez kilka miesięcy jedynym pokarmem jakie znał Twój maluch było mleko. Dlatego nie zniechęcaj się na starcie, trudny początek nie musi oznaczać braku akceptacji w późniejszym okresie. Czasami potrzeba kilkunastu prób by niemowlę zaakceptowało jakiś produkt. Ciekawa jestem jak u Was będzie wyglądać pierwsze zetknięcie się z brokułem

Zobacz przepis na przecier z brokuła dla niemowlaka

Pierwsza papka z buraka dla niemowlaka

Przecier z buraka to doskonałe urozmaicenie diety jednoskładnikowej. Kolorowy, słodkawy o ciekawym zapachu. Jego akceptacja zależy od preferencji smakowych Twojego maluszka. Zazwyczaj zjadany ze smakiem, ale jak wiadomo, z tym bywa różnie. Wraz z postępem podczas rozszerzania diety możesz do buraka dołączyć inny składnik np. jabłuszko, cebulkę lub gruszkę. Obecnie nie ma również wymogów by wprowadzać tylko jeden składnik. Jednak osobiście uważam, że przez kilka pierwszych dni rozszerzania diety spokojnie można podawać pojedyncze produkty. Na skomplikowane kombinacje i urozmaicone dania przyjdzie czas.

Zobacz przepis na papkę z buraka dla niemowlaka

Pierwszy przecier z ziemniaka dla niemowlaka

Ziemniak to król polskich talerzy. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niego tradycyjnego obiadu. Nic więc dziwnego, że wybieramy go chętnie na jeden z pierwszych posiłków dla niemowlaka. Podany w formie delikatnego puree albo zwyczajnie ugnieciony widelcem z pewnością będzie smaczną odmianą. Zobacz, czy ten składnik będzie odpowiadał Twojemu maluszkowi i podaj ziemniaczka na jeden z pierwszych posiłków.

Zobacz przepis na puree z ziemniaka dla niemowlaka

Pierwsza papka z dyni dla niemowlaka

Dynia pięknie się prezentuje nie tylko na talerzu, ale również jako ozdoba. Jedni ją uwielbiają, a inni nie przepadają za tym warzywem. Delikatna, słodkawa i aromatyczna – taka jest właśnie dynia. Obecnie bardzo często proponowana na samym początku rozszerzania diety. Chociaż szczyt sezonu dyniowego przypada jesienią to z powiedzeniem możesz przygotować ją przez cały rok. W innych miesiącach, kiedy w sklepie mamy ograniczony dostęp do świeżej dyni wybierz na pierwszy posiłek dla swojego niemowlaka dynię mrożoną.

Pierwszy posiłek dla niemowlaka - papka z dyni

Zobacz przepis na papkę z dyni dla niemowlaka.

Pierwszy przecier z cukinii dla niemowlaka

Cukinia to warzywo niedoceniane, często pomijane na początku rozszerzania diety. Dlaczego? Chyba wynika to z faktu, że nie jest tak popularna jak inne wcześniej wymienione warzywa. Świetnie nada się na jeden z pierwszych przecierów dla niemowlaka. Jeśli chcesz by dieta Twojego dziecka była różnorodna os samego początku śmiało zaproponuj mu cukinię.

Zobacz przepis na papkę z cukinii dla niemowlaka

Pierwszy przecier z kalafiora dla niemowlaka

Kalafior mimo, że podobny do brokułu dużo rzadziej proponowany jest na początku rozszerzania diety. Czy warto przygotować pierwszy posiłek dla maluszka z wykorzystaniem tego warzywa? Jasne! Przygotowywanie domowych posiłków dla niemowlaka daje nam możliwość wprowadzenia i urozmaicenia diety maluszka już na samym początku. Na sklepowych pułkach nie znajdziesz dużego wyboru słoiczków jednoskładnikowych. Dlatego o wiele więcej różnorodnych dań uda nam się przygotować samodzielnie w domu. Dodatkowo robiąc pierwsze posiłki dla niemowlaka samodzielnie możesz wiele zaoszczędzić. Niewielki słoiczek 100g przecieru z kalafiora kosztuje ok 4 zł, sam kalafior obecnie to koszt ok. 8 zł za główkę, która wystarczy dla maluszka oraz na obiad dla całej rodziny.

Zobacz przepis na papkę z kalafiora dla niemowlaka

Przepis na pastę z awokado i jajka dla niemowlaka

Nieco większym urozmaiceniem diety Twojego dziecka na starcie będzie przygotowanie pasty z awokado i jajka. Pamiętaj tylko, że na samym początku należy wprowadzać jajko gotowane na twardo. Dobrze ścięte. W związku z tym, że jajko to silny alergen początkowo zaproponuj jego niewielkie ilości. Dopiero po uważnej obserwacji swojego dziecka możesz zwiększyć obojętność.

Pierwszy posiłek dla niemowlaka - pasta z awokado i jajka

Zobacz przepis na pastę z awokado i jajka dla niemowlaka.

Pierwszy rosołek niemowlaka

Wraz z postępem podczas rozszerzania diety przyjdzie również czas na wprowadzenie bardziej urozmaiconych dań. Dlatego po jakimś czasie wróć tutaj i przygotuj pyszny rosołek dla swojego maluszka. Daj również znać jak idą Wasze postępy w rozszerzaniu diety. Trzymam za Was kciuki i wierze, że dzięki tym wskazówką czas rozszerzania diety i przygotowywania pierwszych posiłków okaże się mniej stresujący i wymagający.

Zobacz przepis na Pierwszy rosołek dla niemowlaka

Powyższe dania to propozycje, które możesz wykorzystać na pierwsze posiłki dla niemowlaka. Większość z nich została przygotowana w ten sposób, że dużo bardziej zastosowanie znajdą w tradycyjnym modelu rozszerzania diety. W przypadku metody BLW najlepiej pojedyncze warzywa wprowadzać w bezpiecznych kawałkach i podawać do rączki, tak by maluch mógł je z łatwością samodzielnie spróbować.

Dodaj komentarz