You are currently viewing Papka z kalafiora dla niemowlaka

Papka z kalafiora dla niemowlaka

Wprowadzanie stałych pokarmów uzupełniających dla wielu rodziców to moment pełen radości, ale również i wyzwań. Dbałość o zdrową i zrównoważoną dietę malucha to trudne, odpowiedzialne i wymagające zadanie. Różnorodność to podstawa sukcesu. Dlatego, poza popularnymi przepisami na pierwsze posiłki, na liście musiała znaleźć się również papka z kalafiora dla niemowlaka.

Dlaczego warto wprowadzić kalafior do jadłospisu niemowlaka?

Kalafior to warzywo, które zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoje wartości odżywcze. Dla niemowlaka może być doskonałym wprowadzeniem do świata pełnego smaków i zapachów. Możesz z powodzeniem podawać go od początku rozszerzania diety, czyli zgodnie z aktualnie obowiązującymi najlepiej po 6 miesiącu życia. Dodatkową zaletą kalafiora jest fakt, że w łatwy sposób można zmiksować go na gładki przecier.

Kalafior jest źródłem witaminy C, K, B6, kwasu foliowego, potasu i błonnika. Działa więc jak małe skarby witaminowe dla rozwijającego się organizmu malucha.

Papka z kalafiora dla niemowlaka – składniki

  • Kilka różyczek kalafiora – ok. 100 g
  • Dobre źródło tłuszczu ( oliwa z oliwek, masło, nierafinowany olej)
  • Mleko matki, mleko modyfikowane lub woda (opcjonalnie)

Przecier z kalafiora dla niemowlaka – przepis

  • Krok 1: Umyj kalafior pod bieżącą wodą. Następnie podziel go na małe różyczki, aby ułatwić i przyśpieszyć gotowanie.
  • Krok 2: Gotuj kalafior do miękkości na parze lub ewentualnie w niewielkiej ilości wody. Unikaj gotowania go w zbyt dużej ilości wody, aby zachować jak najwięcej składników odżywczych. Kalafior gotowy może być już w ok. 15 minut. Wszystko zależy od wielkości kawałków i sposobu gotowania. Sprawdź stopień ugotowania widelcem i ewentualnie w miarę potrzeby gotuj nieco dłużej.
  • Krok 3: Przestudzony kalafior zmiksuj na gładko.
  • Krok 4: Dodaj źródło tłuszczu np. masło by wzbogacić posiłek. Wystarczy bardzo niewielka ilość.
  • Krok 5: W sytuacji gdyby papka z kalafiora była zbyt gęsta możesz dodać mleko matki, mleko modyfikowane lub przegotowaną wodę by ją rozrzedzić.

Z czym podawać kolejne przeciery z kalafiora niemowlakowi?

Po wprowadzeniu podstawowej papki z kalafiora, możesz eksperymentować z dodatkami, takimi jak zioła, przyprawy. Łączyć go z innymi składnikami np. odrobiną marchewki . Pamiętaj jednak by nie używać produktów zakazanych w diecie niemowlaka. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule dotyczącym rozszerzania diety.

Wprowadzając kalafior do diety niemowlaka, warto obserwować reakcję malucha i stopniowo wprowadzać nowe składniki, aby unikać potencjalnych alergii pokarmowych. Pamiętaj również, że każde dziecko jest inne, więc dostosuj ilości i konsystencję papki do preferencji i potrzeb swojego malucha. Z kalafiorową papką zaczynają się kulinarno-odżywcze przygody twojego malucha – smacznego eksplorowania nowych smaków!

Jeśli jednak papka z kalafiora nie przekonała Cię to zawsze możesz wypróbować przepis na papkę z buraka.

Dodaj komentarz