You are currently viewing Papka z cukinii dla niemowlaka – przepis

Papka z cukinii dla niemowlaka – przepis

Papka z cukinii dla niemowlaka może być jedną z pierwszych jakie przygotujesz dla swojego malucha podczas rozszerzania diety. Delikatny smak może zasmakować Twojemu dziecku. Wybór poszczególnych składników jest dobrowolny. Możesz z powodzeniem odstąpić od reguły i to właśnie cukinie podać jako pierwszą. Mimo, że najczęściej to marchewka jest królową tradycyjnego modelu rozszerzania diety to śmiało wybieraj kolejność wedle własnych upodobań. Jeśli dopiero rozpoczynacie przygodę z włączaniem nowych pokarmów to koniecznie skorzystaj z tego wpisu dotyczącego pierwszych posiłków dla niemowlaka.

Papka z cukinii dla niemowlaka – składniki

  • Cukinia ok 100 g.
  • Tłuszcz (masło, oliwa z oliwek, olej nierafinowany).
  • Kasza manna (opcjonalnie).

Przecier z cukinii dla niemowlaka – przepis

  • Krok 1: Cukinię umyj i obierz ze skórki, pokrój w kostkę i ugotuj na parze do miękkości. Możesz też ugotować cukinię w tradycyjny sposób. Czas gotowania zależy od wielkości składników. Sprawdź stopień miękkości po ok 15-20 minutach i w razie konieczności gotuj jeszcze chwilę, aż będzie gotowa.
  • Krok 2: Ugotowaną cukinie przestudź i zblenduj na gładki przecier.
  • Krok 3: Dodaj do cukinii zdrowe źródło tłuszczu by wzbogacić posiłek w wartości odżywcze. Nie ma znaczenia jakie źródło tłuszczu wybierzesz, ważne by było dobrej jakości i odpowiednie dla niemowląt. Może ro być masło, oliwa z oliwek lub nierafinowany olej np. z rzepaku.
  • Krok 4: Cukinia jest dosyć wodnista, dlatego jeśli przecier będzie wydawał Ci się za rzadki możesz zagęścić go niewielką ilością ugotowanej kaszy manny.
Jak zrobić papke z cukini dla niemowlaka

Dlaczego warto podawać papkę z cukinii niemowlakowi?

Cukinia często jest niedocenianym warzywem w naszym jadłospisie. Dlatego też bardzo rzadko proponuje się ja niemowlakom. To do nas należy wybór produktów włączanych do jadłospisu. Warto w trakcie procesu rozszerzania diety zapoznać maluszka z jak największą gamą produktów. Podstawą diety jest jej różnorodność. Dlatego nie obawiaj się papki z cukinii i zobacz czy zasmakuje Twojemu dziecku. Cukinia zawiera dużo witaminy A oraz witaminę C. Jest również źródłem potasu, kwasu foliowego. Dodatkową zaletą cukinii jest jej niski indeks glikemiczny, dlatego tak często to warzywo polecane jest diabetykom.

Jeśli szukasz innych ciekawych i alternatywnych przepisów na pierwsze posiłki dla niemowląt koniecznie wypróbuj przepis na papkę z kalafiora.

Przecier z cukinii dla niemowlaka

Dodaj komentarz