You are currently viewing Papka z buraka dla niemowlaka – przepis

Papka z buraka dla niemowlaka – przepis

Na stronie znajdziesz wiele przepisów na pierwsze posiłki dla niemowląt. Papka z buraka dla niemowlaka to jeden z przepisów jednoskładnikowych, który możesz wykorzystać na samym początku rozszerzania diety.

Papka z buraka dla niemowlaka

Papka z buraka dla niemowlaka – składniki

 • Burak ok. 100 g
 • Dobre źródło tłuszczu: oliwa z oliwek, masło, olej np. nierafinowany rzepakowy
 • Mleko mamy lub modyfikowane, przegotowana woda. (opcjonalnie)

Przecier z z buraka – sposób przygotowania

 • Krok 1: Buraka umyj, obierz i ugotuj na parze. Czas gotowania zależy od wielkości kawałków. Zwykle trwa to ok 20-25 minut. Możesz również ugotować go w wodzie.
 • Krok 2: Przestudź buraka i przy użyciu blendera przygotuj z niego gładki krem.
 • Krok 3: Dodaj kilka kropli dobrego źródła tłuszczu by wzbogacić posiłek np. nierafinowany olej rzepakowy
 • Krok 4: Sprawdź gęstość papki z buraka i w miarę potrzeby dodaj mleko matki lub mleko modyfikowane, możesz w tym celu użyć również przegotowanej wody.
 • Krok 5: Przełóż papkę do miseczki i podawaj łyżeczką. Najlepiej podziel ilość na 2 porcje. Część, która nie miała kontaktu ze śliną dziecka możesz podać w ciągu 24 godzin lub zamrozić. Ważne jest by przełożyć ją np. do szklanego słoiczka i włożyć do lodówki.

Możesz również urozmaicić Wasze menu i przygotować np. deserek, czyli papkę z buraka i jabłka. Jednak na samym początku przygody z rozszerzaniem diety warto wprowadzać wyłącznie warzywa, których smak jest nieco trudniejszy do zaakceptowania.

Od kiedy można wprowadzać buraka do diety niemowlaka i dlaczego warto to robić?

Zgodnie z zaleceniami ekspertów ds. żywienia dzieci, wprowadzanie nowych pokarmów powinno zaczynać się po skończonym 6 miesiącu życia. W tym okresie dziecko zazwyczaj spełnia wszystkie oznaki gotowości do rozszerzania diety. Burak to niedoceniane warzywo, które zawiera bardzo dużo cennych składników odżywczych:

 • Witaminy i minerały: burak to bogate źródło witamin i minerałów, w tym witaminy C, witaminy B6, kwasu foliowego, żelaza i magnezu. Te składniki są niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu małego dziecka.
 • Błonnik: buraki są również doskonałym źródłem błonnika, który wspiera zdrowie układu pokarmowego. Błonnik pomaga w regulacji trawienia, zapobiega zaparciom i utrzymuje zdrową florę bakteryjną w jelitach.
 • Anotycjany: charakterystyczny kolor buraków jest wynikiem obecności antocyjanów, silnych przeciwutleniaczy. Antocyjany pomagają w ochronie komórek przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, wspierając organizm w funkcjonowaniu.

Wprowadzając do diety maluszka różnorodne warzywa, owoce i pokarmy kształtujesz prawidłowe nawyki żywieniowe. Wraz z postępem podczas rozszerzania diety możesz buraka wykorzystać do innych przepisów. Zobaczysz jaki świetny kolor można nadać potrawą z wykorzystaniem tego warzywa. Zobacz np. jak pysznie mogą wyglądać naleśniki z buraka.

W sytuacji jeśli to dopiero początek Waszej drogi z rozszerzaniem diety i jeszcze trochę czasu upłynie zanim zdecydujesz się na zmianę konsystencji pokarmów wykorzystaj np. ten przepis na z awokado i jajka lub możesz również skorzystać z obszerniejszego poradnika zawierającego inne przepisy na pierwsze posiłki niemowlaka i wybrać z pośród nich przepis, który Wam odpowiada.

Dodaj komentarz