You are currently viewing Jak zrobić papkę z marchewki dla niemowlaka?

Jak zrobić papkę z marchewki dla niemowlaka?

Jak zrobić papkę z marchewki dla niemowlaka

Jeśli szukasz sposobu w jaki sposób zrobić papkę z marchewki dla niemowlaka to pewnie dopiero rozpoczynasz Waszą przygodę z rozszerzaniem diety.

Doskonale wiem, że początki bywają trudne. Startu nie ułatwiają nam sprzeczne porady. Setki informacji i zdjęć z pięknymi obrazkami, które niejednokrotnie kreują wyidealizowaną rzeczywistość. Wszystko to sprawia, że młodzi rodzice czują się zagubieni. Nie wiedzą jaki sposób i metodę rozszerzania diety wybrać. Zachęcam Cię, by w wolnym czasie zobaczyć obszerny poradnik o rozszerzaniu diety, który przedstawia najnowsze zalecenia zgodne z aktualnie obowiązującymi standardami medycznymi.

Poniżej w kilku prostych krokach zobaczysz, jak samodzielnie przygotować pierwszą marchewkę dla niemowlaka. Sposób ten odnosi się do tradycyjnego karmienia niemowlaka – (łyżeczką).

Jaką marchewkę wybrać na pierwszy posiłek dla niemowlaka?

Marchewka to produkt, który w naszym kraju jest łatwo dostępny przez cały rok. Często wybierana jako pierwsze warzywo wprowadzane podczas rozszerzania diety.

Jeżeli decydujesz się, by posiłek przygotować samodzielnie to zachęcam Cię by na początku wybierać marchewki ekologiczne . Wybierając warzywa posiadające certyfikat upraw ekologicznych masz gwarancje, że pochodzą z upraw poddawanych częstym kontrolom różnych instytucji. Dodatkowo, do produkcji powinny wykorzystywane być jedynie naturalne nawozy. W związku z tym, że maluszek początkowo zje niewielkie ilości papki z marchewki, zakup droższej żywności nie nadszarpnie aż tak bardzo domowego budżetu.  Oczywiście możesz do przygotowania puree użyć zwyczajnej, ogólnodostępnej marchewki z tradycyjnego nie ekologicznego źródła.

Składniki niezbędne do przygotowania papki z marchewki dla niemowlaka:

kawałek marchewki ok. 100 g

– niewielka ilość tłuszczu: (olej nierafinowany tłoczony na zimno np. rzepakowy, oliwa z oliwek lub masło)

– woda przegotowana, mleko matki lub mleko modyfikowane (opcjonalnie)

Przepis – czyli w jaki sposób przyrządzić papkę z marchewki dla niemowlaka

Kawałek marchewki, ok. 100 g, dokładnie umyj oraz pokrój na mniejsze cząstki. Najlepiej  pozostaw jej skórkę na czas gotowania, wówczas zachowasz więcej składników odżywczych.

Ugotuj marchewkę na parze do miękkości. Nie potrzebujesz do tego specjalnego urządzenia, wystarczy sitko i garnek z wodą oraz pokrywka. Możesz ugotować ją również w wodzie, jednak musisz liczyć się z tym, że wówczas straci trochę więcej cennych składników odżywczych. Długość czasu gotowania marchewki jest zależna od wielkości kawałków i sposobu gotowania. Jeśli przygotowujesz ją na parze zwykle wystarczy ok. 20-25 minut. Marchewka gotowana bezpośrednio we wrzątku w wodzie będzie potrzebowała mniej czasu. Po przestudzeniu obierz marchewkę i zmiksuj na gładko. Możesz do tego użyć blendera lub innego urządzenia do przygotowywania gładkich przecierów. Jeśli nie masz takiej możliwości, to spróbuj przygotować papkę z marchewki przecierając ją przez sito ( to rozwiązania zalecam jedynie w ostateczności, gdyż pochłania sporo czasu, którego zazwyczaj niestety młodzi rodzice nie mają zbyt wiele).

Do przygotowanej przestudzonej papki dodaj niewielką ilość oleju lub innego tłuszczu i całość dokładnie wymieszaj. Wystarczy kilka kropli dobrej jakości tłuszczu by wzbogacić posiłek w cenne składniki odżywcze, które są niezbędne do funkcjonowania organizmu.

Przed podaniem musisz sprawdzić konsystencje przecieru, jeśli będzie zbyt gęsty możesz dodać niewielką ilość mleka matki, modyfikowanego lub wody przegotowanej.

W jakiej temperaturze podawać pierwsze papki dla niemowlaka?

Pierwsze kroki z rozszerzaniem diety to nie lada wyzwanie zarówno dla rodzica jak i dziecka. Z pozoru banalna rzecz może być dla nas zastanawiająca. Proponowany przecier z marchewki czy też innego warzywa powinien być ciepły jednak nie gorący, możesz zaproponować posiłek w temperaturze zbliżonej do temperatury mleka matki czyli ok. 35-37, niektóre niemowlęta wolą trochę niższą temperaturę. Wraz z postępem podczas rozszerzania diety poznasz preferencję swojego maluszka i zobaczysz jaka temperatura posiłku jest przez niego bardziej akceptowana.

Czy robić samemu papki dla dziecka?

Jeśli zastanawiasz się, czy przygotowywać samodzielnie przeciery dla swojego dziecka, to zawsze będzie to bardzo dobry wybór. Proces przygotowania domowego puree dla niemowlaka jest dużo krótszy niż ten, który ma miejsce w fabryce produkującej jedzenie dla niemowląt. Dlatego też papki przygotowane w domu będą zawierały więcej składników odżywczych pochodzących z samych warzyw. Długi proces pasteryzacji i obróbki warzyw wykorzystywanych do produkcji sklepowych słoiczków sprawia, że marchewka traci zdecydowanie więcej cennych składników odżywczych, niż ta, którą przygotujesz w domu. W takiej sytuacji słoiczki często wzbogacane są syntetycznymi witaminami. Jednak należy podkreślić, że słoiczki nie są złym wyborem i możemy bez nich korzystać bez obaw . Sklepowa żywność dla niemowląt jest przebadana, pochodzi z sprawdzonych upraw. Jedyną rzeczą, na którą należy szczególnie zwrócić uwagę jest skład słoiczków. Dlatego zawsze czytaj etykiety.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne przygotowywanie posiłków to sprawdź moje inne przepisy na pierwsze posiłki dla maluszka jak np, przecier z brokułów dla niemowlaka lub nieco mniej popularną papkę z kalafiora.

jak przygotować papkę z marchewki dla niemowlaka
Jak zrobić pierwszą marchewkę dla niemowlaka.

Dodaj komentarz