Dziś przybliżmy sobie temat kaszek dla niemowląt. Poza odpowiedzią na pytanie jak zrobić kaszkę dla niemowlaka z mąki? Odpowiemy na pytania: co to właściwie jest kaszka? Jaka kaszka dla niemowlaka będzie odpowiednia na samym początku? Które kaszki mają najlepsze właściwości odżywcze? Czy i w jaki sposób można samemu przygotować kaszki? Nie przepłacaj za gotowe rozwiązania, jeśli masz czas i chęci, to kaszkę dla niemowlaka możesz przygotować samodzielnie w domu.
Co to jest kaszka? Czy kaszka to mąka? Czy da się przygotować kaszkę dla niemowlaka z mąki?
W przeważającej większości kaszka to nic innego jak mieszanka jednego rodzaju mąki lub kilku rodzajów mąk. Często wzbogacana dodatkowymi syntetycznymi składnikami takimi jak witaminy czy minerały. Czasami jest to bardzo drobno zmielona kasza Jednak w przeważającej większości głównym składnikiem kaszek jest właśnie mąka m.in pszenna, kukurydziana, jaglana, owsiana, amarantusowa czy też gryczana. Zobaczysz to na etykietach produktów w sklepie, gdzie w składzie znajdziesz różnego rodzaju mąki z ich procentową zawartością. Mąka to produkt uzyskiwany z mielonych ziaren zbóż Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne przygotowywanie kaszek to najlepsza pod względem wartości odżywczych jest mąka amarantusowa. Kolejno gryczana lub jaglana.
Jaka kaszka dla niemowlaka będzie odpowiednia na samym początku rozszerzania diety?
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi zaleceniami dietę niemowlaka najlepiej zacząć rozszerzać po 6 miesiącu, kiedy wykazuje wszystkie oznaki gotowości do rozszerzania diety. Więcej na temat oznak gotowości oraz całego procesu rozszerzania diety znajdziesz w innym dedykowanym i obszernym artykule.
Najlepszym wyborem na pierwsze dni rozszerzania diety będą kaszki jednoskładnikowe. Zalecenia dotyczące wprowadzania glutenu do diety dziecka zmieniają się nieustannie. Jeszcze w czasie kiedy po raz pierwszy rozszerzałam dietę u swoich dzieci wprowadzanie produktów glutenowych było o wiele trudniejsze. Konieczne było odmierzanie małych porcji i wprowadzanie ich stopniowo. Aktualnie obowiązujące zalecenie dotyczące samego glutenu, w tym kaszek glutenowych jakie przedstawia Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci bazuje na stanowisku EFSA z 2019 roku i mówi, że : ,,gluten można wprowadzać do diety dzieci w tym samym czasie co inne pokarmy uzupełniając”. Wyniki badań sugerują, by ilość spożywanego glutenu na początku rozszerzania diety była niewielka.1
Dodatkowo jeśli decydujesz się na gotowe rozwiązania a karmisz piersią najlepiej wybierać kaszki, które w swoim składzie nie mają mleka modyfikowanego, tak samo w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym wybierać kaszki z samych zbóż. Gotową kaszkę można zawsze wzbogacić mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym, które przygotowujesz na co dzień.
Jaka kaszka dla niemowlaka – wybór pod względem czasu gotowania
W przypadku wyboru gotowych kaszek najlepszym wyborem będą te, które należy przez pewien czas gotować. Zazwyczaj 2-3 minuty. Na rynku można znaleźć również produkty instant, tzn. takie, które wystarczy zalać wodą i wymieszać. Te drugie są gorszym wyborem ze względu na fakt, że musiały zostać dodatkowo przetworzone. Jeżeli masz wybór to zawsze lepszą opcją będzie wybranie najmniej przetworzonego produktu.
W jaki sposób samemu przygotować kaszkę z mąki – czyli przepis na kaszkę z mąki
Zacznij od wyboru mąki. Najbardziej odżywcze mąki to mąka amarantusowa, gryczana i jaglana. Wybór mąki należy do Ciebie, Warto jednak zaznaczyć stanowisko Polskiego Towarzystwa i wystrzegać się mąki ryżowej, które wskazuje, że:
,,Od 2015 roku obowiązuje rozporządzenie Komisji Europejskiej dotyczące maksymalnego dopuszczalnego poziomu arsenu nieorganicznego w ryżu i produktach zawierających ryż, w tym w ryżu przeznaczonym do produkcji żywności dla niemowląt i małych dzieci. Ma ono znaczenie ze względu na potencjalne działania karcynogenne nieorganicznego arsenu. Ryż może zawierać go więcej niż inne produkty, ponieważ w fazie wzrostu szybciej wchłania arsen niż inne zboża. Dążenia do monitorowania stężenia arsenu nieorganicznego są zgodne ze stanowiskiem Komitetu ds. Żywienia ESPGHAN. Narażenie na arsen nieorganiczny z żywności można zmniejszyć, wybierając inne rodzaje zboża, m.in. owies, jęczmień, pszenicę lub kukurydzę. Zgodnie ze stanowiskiem ESPGHAN w żywieniu niemowląt nie należy stosować płynnych preparatów ryżowych (p. rozdz. „Napoje roślinne”).2
PRZEPIS NA KASZKĘ Z MĄKI:
Składniki: na kaszkę z mąki
- mąka np.: amarantusowa, gryczana, jaglana, mieszanka różnych mąk ( w zależności od preferencji, stopnia zaawansowania diety itp.)
- woda
- owoce/warzywa (opcjonalnie)
Sposób przygotowania kaszki z mąki:
Krok 1: Do przygotowania kaszki potrzebna będzie 1 łyżka wybranej mąki na ok. 100 ml wody. Dokładna ilość zależy od preferencji smakowych i upodobań Twojego maluszka. Jedne dzieci preferują gęstą konsystencję inne rzadką kaszkę. dlatego zawsze możesz ją rozrzedzić lub zagęścić poprzez dodanie większej ilości wody lub mąki.
Krok 2: Następnie zagotuj pozostałą ilość wody w garnku.
Krok 3: Kolejnym krokiem będzie wlanie przygotowanej wcześniej zawiesiny z mąki i wody. Pamiętaj tylko, aby zmniejszyć moc palnika po zagotowaniu.
Krok 4: Teraz wystarczy już tylko wszystko ponownie zagotować, i gotować na wolnym ogniu przez ok.2-3 minuty.
Krok 5: Kaszka gotowa. Warto wzbogacić posiłek poprzez dodanie do przygotowanej kaszki tartego jabłka, rozgniecionego banana lub innych owoców lub warzyw wedle uznania i preferencji. Jeśli zależy Ci by posiłek był bardzo wartościowy , a niemowlak jest tolerancyjny i je ładnie posiłki wytrawne to warto wybierać warzywa.
Jaką mąkę wybrać do przygotowania kaszki dla niemowlaka?
Jeśli chcesz samodzielnie przygotowywać kaszki to najlepszym wyborem będą te, które mają największą wartość: amarantusowa, gryczana, jaglana czy też np. owsiana bezglutenowa.. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie i możesz proponować różne zboża, wybór należy do Ciebie. Zawsze najlepszym wyborem dla niemowląt będą produkty ekologiczne. Poniżej krótkie zestawienie mąk , które mogą z powodzeniem zostać wykorzystane do przygotowania kaszki dla niemowlaka.
Które kaszki mają najlepsze właściwości odżywcze?
Jak już wyżej zostało wspomniane na samym początku najlepszym wyborem będą proste kaszki jednoskładnikowe składające się z mąk zbożowych. Wybór jednoskładnikowej kaszki pozwala nam w łatwy sposób wykryć ewentualne alergie lub nietolerancje pokarmowe. Poniżej przedstawiona została tabela z uwzględnieniem wartości odżywczych poszczególnych mąk. Z której jasno wynika, że najlepszym wyborem jest mąka amarantusowa, która ma największą ilość żelaza niezbędnego w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu niemowlaka:
Zalety przygotowywania kaszek dla niemowlaka z mąki samodzielnie
Przygotowywanie kaszek samodzielnie ma wiele zalet. Po pierwsze w 100% kontrolujesz skład podawanego posiłku, możesz urozmaicać go w dowolny sposób poprzez stosowanie różnego rodzaju dodatków. Sam proces przygotowania nie różni się niczym od tego, który musisz wykonać przy gotowaniu normalnej kaszki sklepowej. Mowa tu oczywiście o kaszkach wyższej jakości, które nie są wersją ,,instant”.
Niektóre kaszki znanych, renomowanych marek, mają w swym składzie cukier i jego pochodne, sztuczne aromaty oraz inne dodatki.. Początkujący rodzic lub opiekun musi wykazać się dużą uwagą, by nie kupić nieodpowiedniego produktu. W tym wszystkim łatwo się pomylić, bo przecież na opakowaniu wyraźnie zaznaczony jest wiek dziecka. „Od 4 miesiąca”. Dobry marketing wszystko sprzeda i to niekoniecznie z troską o Twojego malucha. Liczy się wynik finansowy przedsiębiorstwa i takie są realia. Słodka kaszka nie jest potrzebna Twojemu dziecku, to Ty jako rodzic kształtujesz nawyki żywieniowe maluszka.
Na szczęście na rynku rośnie liczba przedsiębiorstw, które mają świadomość, że dobry produkt sam się obroni. Coraz częściej możemy spotkać kaszki z dobrym składem, które są świetnym wyborem dla malucha. Niemniej jednak ich cena jest nieporównywalnie wyższa. Oczywiście na samym początku, kiedy maluch zjada małe porcje, możesz nie odczuwać dużej różnicy. Z czasem, kiedy kaszka stanie się ulubionym daniem ta różnica będzie bardzo odczuwalna. Dla przykładu cena 200 g gotowej, sklepowej kaszki z amarantusa wynosi 18 zł. Cena 1 kg mąki ekologicznej z amarabtusa to koszt ok. 25 zł.
Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z rozszerzaniem diety, to zobacz również wpis z przepisami na pierwsze posiłki dla niemowlaka.