Jeśli jesteś rodzicem lub opiekunem ,,niejadka” to bez wątpienia bardzo często zadajesz sobie pytanie co zrobić by dziecko zaczęło jeść więcej warzyw i owoców? Nie ma w tym nic dziwnego. Przecież te produkty to źródło witamin i minerałów, a nam zależy by dawać maluchowi wszystko to, co najlepsze. W jaki zatem sposób wprowadzić do diety dziecka te produkty, których odmawia z tak wielką konsekwencją. Moim sprawdzonym i skutecznym sposobem jest oswajanie dzieci z nieakceptowanymi produktami poprzez wspólna zabawę. Ten sposób sprawdza się w bardzo wielu przypadkach walki z wybiórczością pokarmową dzieci.
Dlaczego moje dziecko nie chce jeść warzyw, owoców oraz innych produktów?
Na samym początku warto zadać sobie pytanie, czy Twoje dziecko faktycznie nie chce jeść? Zrób sobie listę produktów akceptowanych. Spisz dokładnie to co jest w stanie zjeść, spróbować? Jeśli znajduje się na niej mniej niż 20 produktów rozsądnym rozwiązaniem będzie zasięgnięcie porady specjalisty. Pierwsze kroki skieruj do pediatry, który zleci potrzebne badania by wykluczyć ewentualne anemie, choroby i niedobory, jakie mogłyby wskazywać na problemy zdrowotne. Takim alarmującym sygnałem jest również utrata masy ciała u dziecka, nie chodzi tu o 200-300 g. Jeżeli Twój maluch je ponad 20 produktów, ale jego waga w ostatnim czasie spadła o ok. 1 kg i czujesz niepokój koniecznie zasięgnij porady specjalisty, który odpowiednio pokieruje Cie i zaleci konsultacje u konkretnych specjalistów.
Jeśli już przebrnąłeś przez powyższą teorię, to teraz usiądź spokojnie i przeczytaj resztę poradnika.
W okresie 2 roku życia dziecka zachodzą wielkie zmiany, tak wielkie, że często nasze poukładane dotąd życie zmienia się o 180 stopni. Zaczynasz zastanawiać się, co poszło nie tak, gdzie popełniłeś błąd, dlaczego Twoje dziecko nagle przestało jeść coś, co jeszcze chwile temu było jego ulubionym produktem. Dlaczego dieta Twojego dziecka staje się powoli bardzo wybiórcza, monotonna? W Twojej głowie zaczynają piętrzyć się pytania, czy to zwykły kaprys czy może już neofobia żywieniowa?
Jeśli jesteś rodzicem 2-5 latka to najprawdopodobniej właśnie rozpoczęliście trudny i wymagający okres, który przejawia się niechęcią do próbowania i spożywania nowych pokarmów, a także tych, które przestały być dla dziecka akceptowane. Może to być wynikiem pojawienia się lęku związanego z jedzeniem różnych faktur, konsystencji, nieakceptowaniem pewnych kolorów. Jest to okres fizjologiczny i większości z nas przyjdzie się z nim zmierzyć. Nasilenie neofobii ma różną skalę. Od delikatnej niechęci do takiej, która zaburza nasz wewnętrzny spokój i dezorganizuje życie. Zwykle mija w okresie 6 lat, ale to my rodzice jesteśmy odpowiedzialni by w tym czasie skutecznie zachęcać, zaznajamiać i budować dobre skojarzenia z wartościowy jedzeniem.
Zabawa- czyli najlepszy sposób by skutecznie zachęcić dziecko do jedzenia warzyw, owoców oraz nieakceptowanych produktów.
Poniżej znajdziecie kilka propozycji zabaw, które z powodzeniem możecie zastosować w swoim domu, tak by budować zdrową relację z jedzeniem, oswajając malucha z owocami i warzywami. Tych sposobów jest znaczenie więcej, to tylko wycinek tego co będziecie mogli znaleźć w tym ebooku.
Jeśli mielibyśmy wskazać co najchętniej robią nasze dzieci, to bez wątpienia wskazalibyśmy na zabawę. To właśnie głównie poprzez zabawę nasze dziecko poznaje otaczający je świat, nawiązuje pierwsze kontakty społeczne, czy poprawia motorykę. Zabawa towarzyszy dzieciom nieustannie. Samodzielna zabawa jest bardzo ważna, ale to zabawa z rodzicem daje naszym maluchom największą radość. Dlatego wykorzystując poniższe aktywności możesz wspierać was w walce z wybiórczością pokarmową. Moje osobiste doświadczenia są dowodem na to, że poprzez wspólną zabawę możecie sprawić, że lista akceptowanych produktów będzie dużo bogatsza.
Niejadek w domu czyli co zrobić by to zmienić – sprawdzone zabawy oswajające jedzenie:
Wspólne gotowanie – najbardziej wspierająca aktywność, która sprawia, że maluch poznaje nowe smaki, zapachy, produkty, struktury, faktury. Wspólne gotowanie to nie tylko oswajanie z jedzeniem, to również Wasz wspólny rodzinny czas. Być może wymaga sporego zaangażowania, większej cierpliwości. Warto co jakiś czas przygotowywać posiłki z dziećmi. Im częściej tym lepiej. Rada – wybieraj proste, nieskomplikowane przepisy, tak by była to dla Was przyjemność.
Wspólne zakupy – wybierz się z dzieckiem do sklepu, pozwól mu wybrać warzywa i owoce, z których przygotujecie później swój wspólny smaczny i zdrowy posiłek.
Zabawy w degustacje, odgadywanie smaków, faktur– przygotujcie sobie składniki i pobawcie się w małych degustatorów, a może zamiast degustacji zrobicie konkurs, kto z Was odgadnie więcej produktów po ich zapachu, smaku lub poprzez dotykanie.
Zabawa w sklep, restauracje – z pozoru banalna zabawa również może być pomocna w oswajaniu z jedzeniem. Głównymi bohaterami niech będą tutaj nieakceptowane produkty, czyli najczęściej warzywa, owoce, mięso.
Zabawki i książki tematyczne – wykorzystujcie gry i zabawki związane z tematyką jedzenia. Czytajcie książeczki. Niech Ci z pozoru nielubieni goście na talerzu staną się ulubionymi bohaterami zabawy.
Twoje dziecko nie chce jeść? – zobacz nasze memory do druku oswajające jedzenie.
Wykorzystaj poniższy plik pdf i wydrukuj wasze warzywno-owocowe memory. By cieszyć się zabawą przez dłuższy czas wydrukuj je na grubszym papierze. Gruby papier będzie również zapobiegał ewentualnym prześwitom i odkształcaniu się kart . Jeśli masz możliwość laminowania to warto również w ten sposób zwiększyć ich trwałość.
Jak grać w memory:
Minimalna ilość uczestników: 2
Zasady gry: Myślę, że przebieg rozgrywki jest znany większości z nas. Gra polega na rozłożeniu kart obrazkami do dołu i odkrywaniu kolejno dwóch różnych kart w poszukiwaniu pary. Osoba, która odkryła parę zabiera ją z pola gry i kontynuuje odkrywanie. W przypadku, kiedy nie udało nam się odnaleźć pary kolejny ruch należy do następnego gracza.
Zwycięstwo: Gra kończy się po zebraniu wszystkich par z pola. wygrywa gracz, który zebrał największą ilość par.
Poniżej możesz pobrać i wydrukować plik, w którym znajdziesz 24 pary kart z warzywno owocowym motywem. Możesz również wykorzystać je do wielu innych zabaw. Zrobić z nich sałatkę na niby, wykorzystać jako towary na sklepowej półce. Plik do druku wykonany został na białym tle tak by zminimalizować ilość kolorowego tuszu potrzebnego do drukowania.
Jeśli Twoje dziecko nie chce jeść wypróbuj zabawę w warzywno owocowe Dobble do druku.
Tak samo jak w przypadku memory wydrukuj karty do gry na grubszym papierze by nic nie prześwitywało. Oczywiście w grę mogą grać wszyscy, również Ci, którzy kochają Warzywa i Owoce:). Powyższy zapis ma na celu dotarcie do szerszej grupy odbiorców mających problemy z żywieniem, tak by szanse na znalezienie poradnika były większe.
Minimalna ilość uczestników: 2 – 8 osób
Zasady gry: Doble to gra, w którą możecie grać na wiele sposobów. Ćwiczy refleks i spostrzegawczość. Poniżej przedstawiam jeden z nich:
Gra polega na rozdaniu graczom wszystkich kart oraz pozostawieniu 1 odkrytej karty na środku pola gry. W tym czasie wszyscy gracze tasują swoje karty i układają je w stos jedną na drugiej. Pierwsza karta ze stosu każdego gracza powinna być zakryta, tak, by nie było widać symbolu warzyw i owoców. Na znak każdy z graczy odwraca kartę znajdującą się na górze stosu symbolami do góry. Teraz rozpoczyna się rozgrywka. Szukajcie na karcie ze środka pola gry oraz karcie ze swojego stosu wspólnego symbolu. Jeśli znalazłeś wspólny symbol np: AWOKADO to na głos mówisz nazwę produktu AWOKADO i odkładasz kartę na górę stosu ze środku pola. Teraz szukacie wspólnego symbolu dla nowej karty ze środku pola oraz tej, która znajduje się na górze Waszych stosów.
Zwycięstwo: Gra kończy się gdy ktoś z Was jako pierwszy pozbędzie się wszystkich kart. To właśnie ta osoba staje się zwycięzcą rozgrywki.
Na karcie jest wiele symboli, są one sporej wielkości tak by w łatwy sposób z zabawy mogły skorzystać również młodsze dzieci. Myślę, że karty pozwolą Wam poznać wiele nieodkrytych produktów, poszerzą słownictwo i poza bazą do wspólnej zabawy posłużą również jako świetna baza do nauki nowych, nieodkrytych wcześniej smaków. Być może, któraś grafika tak mocno zainteresuje Twojego malucha, że będzie chciał poznać nieznany smak np. liczi czy papai.Plik do druku wykonany został na białym tle tak by zminimalizować ilość kolorowego tuszu potrzebnego do drukowania.
Warzywno-owocowe kolorowanki do druku
Poniżej znajdziesz kilka przykładów warzywno owocowych kolorowanek, które możesz wydrukować i dać swojemu dziecku do zabawy.
KOLOROWANKA DO DRUKU – BROKUŁ
KOLOROWANKA WARZYWA DO DRUKU
KOLOROWANKA OWOCE DO DRUKU
Czego nie mówić niejadkowi – czyli jak zmienić swój stosunek do niejedzenia.
Niechęć do jedzenia wzbudza w nas wiele skrajnych emocji. Często reagujemy impulsywnie, nieadekwatnie do sytuacji. Zmęczeni, zniechęceni popadamy w frustracje. Stosujemy różne metody, które bardzo często stosowane były w trakcie naszego dzieciństwa. Mimo, że nie mamy z nimi dobrych wspomnień i skojarzeń to wpadamy w pułapkę i powielamy utrwalone schematy. Przekonujemy malucha by zjadł jeszcze jedną łyżeczkę, kiedy ten sygnalizuje, że jest już najedzony. Złościmy się i stosujemy groźby w stylu jeśli nie zjesz obiadu to(…).Tych przykładów można mnożyć tysiące. Dlatego pamiętaj, że jedyną słuszną drogą do budowania prawidłowej relacji z jedzeniem jest spokój, poszanowanie stawianych granic, proponowanie w umiejętny sposób i wspólna zabawa oswajająca z jedzeniem.
Dziecko w okresie neofobii żywieniowej przechodzi trudny czas, samo nie rozumie wielu rzeczy. Tym bardziej nie rozumie dlaczego jego ukochany opiekun złości się, próbuje wmusić mu niechciane produkty. Często nasze negatywne emocje i zachowania przekładają się na jeszcze większą niechęć do jakiegokolwiek próbowania, jedzenia. Ta droga nie prowadzi do niczego dobrego. Dlatego już dzisiaj postaraj się zmienić swoje nastawienie. Nie oczekuj zbyt wiele, nie wymuszaj, nie stawiaj warunków. W zamian za to proponuj, podawaj warzywa, owoce i inne produkty, których Twoje dziecko nie lubi, a które powinny znaleźć się w jego jadłospisie. Proponuj, stawiaj wszystko w zasięgu jego wzroku oraz ręki. Baw się w kuchni i poza nią, a głównym tematem Waszych zabaw niech staną się produkty spożywcze. Zabawa ma wielką moc.
Wszystkie prawa zastrzeżone. Powyższe pomoce są przeznaczone do zabawy i użytku domowego. Zakaz stosowania i rozpowszechniania ich dla użytku komercyjnego.